Ból kolan powodem kolan koślawych lub szpotawych.

Ból kolan wywołany koślawym lub szpotawym ustawieniem? 

Ból kolan to częsta przypadłość zarówno wśród osób aktywnych fizycznie jak i tych u których poziom aktywności fizycznej jest na niskim poziomie. Skomplikowany w swojej budowie staw kolanowy lubi „dawać o sobie znać”. W trakcie diagnostyki należy pamiętać o przeanalizowaniu „kondycji” sąsiadujących struktur oraz połączeń stawowych. Prawie zawsze mamy do czynienia z mechanizmami kompensacji.

Ból który pojawiać się będzie na wysokości stawu kolanowego lub stopy może mieć przyczynę np.: na wysokości odcinka lędzwiowego kręgosłupa lub stawu biodrowego. Nasze ciało jest „sprytne” a wszystkie braki muszą zostać wyrównane. Z tąd, w co trudno niektórym uwierzyć zachodzi tyle zmian. Nikt, lub niewiele osób przypuszczałoby że krzywy kręgosłup może być wynikiem źle stawianej przez lata stopy czy też nieprawidłowo pracującego stawu kolanowego. 

Praca nóg to „gra zespołowa”. 

Dokładnie tak! Tak jak w przypadku obręczy ramiennej nie bierzemy pod uwagę wyłącznie stawu ramiennego a staw mostkowo-obojczykowy, barkowo-obojczykowy, ramienny oraz połączenie żebrowo-łopatkowe tak i w przypadku k. Dolnej musimy traktować jako całość 3 główne stawy. Biodrowy, kolanowy oraz skokowy. Praca k. Dolnej to „gra zespołowa”. Co należy przez to rozumieć?

Aby nasze nogi pracowały w prawidłowy sposób musimy zadbac o to by w żadnym stawie nie występowały zmiany. Zmiany mające wpływ na biomechanikę danego stawu co będzie niestety wpływać na całą k. dolną. Bardzo istotna jest praca osiowa. Najprościej mówiąc coś co ma przyjmować osiowe/pionowe obciążenie nie lubi odchyleń. To zupełnie normalne. Metalowy słup który zostanie nadmiernie obciążony po prostu się wygnie. I tym oto sposobem docieramy do czynników mających wpływ na koślawe bądz szpotawe ustawienie stawów kolanowych… 

Ból kolan spowodowany różnymi czynnikami.

W przypadku kolan koślawy jak i szpotawych wyróżniamy kilka podstawowych czynników. 

  • Nadwaga
  • Wady postawy
  • Źle dobrane obuwie
  • Zmiany kostne
  • Zła technika ćwiczeń
  • Zbyt duże obciążenie treningowe
  • Niewydolność mięśniowa 

Te wszystkie wyżej wymienione czynniki będą miały wpływ na złą pracę stawu kolanowego. Warto więc układając plan trenignowy oraz proces rehabilitacji wykluczyć czynniki utrudniające proces powrotu do pełni sprawności. O ile ciężko będzie nam wpłynąć na kształt naszych kości po 30, 40 lub 50 latach o tyle nad naszą masą ciała jesteśmy w stanie zapanować prawie zawsze w prosty sposób. Stosując odpowiedni rodzaj odżywiania a także dbając o wystarczający poziom aktywności fizycznej.

Kolana koślawe oraz szpotawe charakterystyka.

Kolana koślawe są to kolana ustawione w literę „X”. Niezwykle niebezpieczne ustawienie dla przednio – przyśrodkowej części stawu kolanowego. Jaki wpływ będzie mieć koślawe ustawienie kolan na k. Dolną oraz pozostałe części ciała? 

Lewy staw kolanowy uciekający w koślawość.

Koślawe ustawienie kolan wpływać będzie w negatywny sposób na pracę stopy. W przypadku osób z kolanami koślawymi często można zaobserwować stopy płasko-koślawe oraz haluxy a także koślawo ustawione kości piętowe. Dodatkowo często mamy do czynienia z niewydolnością rozciegna podeszwowego. Nie dośc że koślawe ustawienie kolan przeciąża przednio-przyśrodkową część kolana to ma też duży wpływ na część zewnętrzną. W przypadku kolan koślawych bardzo często można zaobserwować boczne przyparcie rzepki czy zapalenie pasma biodrowo-piszczelowego. Kolana koślawe mają też wpływ na ustawienie kątowe miednicy ustawiając ją w przodopochyleniu.  

Kolana szpotawe są to kolana „uciekające na zewnątrz”. Przyjmuje się że szpotawe ustawienie stawu kolanowego jest mniej niebiezpieczne niż koślawe ustawienie. W przypadku koślawego ustawienia stawów kolanowych ból kolan może pojawiać się na bocznej części uda oraz bocznej części kolana. W sytuacji koślawego ustawienia można zaobserwować również pałąkowate piszczele, stopę wydrążoną, zmiany przeciążeniowe pasma biodrowo – piszczelowego oraz grupy przywodzicieli, zapalenie rozcięgna podeszwowego a także złamania zmęczeniowe.

Szpotawe ustawienie kolan

Jakie ćwiczenia przy bólu kolan koślawych lub szpotawych?

Ćwiczenia w przypadku koślawości lub szpotawości będą się od siebie różnić. Niewłaściwie dobrane ćwiczenia czy proces rehabilitacji może jedynie zaszkodzić. Warto więc skorzystać z porady fizjoterapeuty lub doświadczonego trenera personalnego.

Skorzystaj z BEZPŁATNEJ konsultacji treningowej!

W przypadku kolan koślawych: trenuj odwodziciele stawu biodrowego, roluj przednio – boczną część uda, roluj pasmo biodrowo -piszczelowe, pracuj na centralizacją rzepki, trenuj „stopę aktywną”, sprawdź ustawienie miednicy, rozciągaj odcinek lędźwiowy kręgosłupa oraz zginacze stawu biodrowego, wzmocnij pośladki oraz mięśnie brzucha, unikaj dużych osiowych obciążeń, popraw technikę ćwiczeń lub biegu, zadbaj o dobre obuwie.

W przypadku kolan szpotawych: roluj oraz rozciągaj część przyśrodkową uda, roluj rozcięgno podeszwowe, pracuj nad centralizacją rzepki, unikaj dużych osiowych obciążeń, zadbaj o dobre obuwie, poprawa technikę ćwiczeń lub biegu.

Odwiedź mój fan page! Bądź na bierząco z nowymi wpisami!