Ból kolana. Czy możliwe że to KOLANO SKOCZKA?

Ból kolan. Czy możliwe że to KOLANO SKOCZKA? Co robić?

Skontaktuj się ze mną. Skorzystaj z BEZPŁATNEJ konsultacji i pozbądź się bólu kolan.

Czujesz ból kolan? Możliwe że to kolano skoczka! Dowiedz się czym jest, jakie daje objawy i jak wyleczyć tą kontuzję.Kolano skoczka, jak sama nazwa sugeruje temat dotyczy kolana a dokładniej jego przedniej okolicy. Tym razem objawy bólowe, dyskomfort daje więzadło rzepki.

Dlaczego tak się dzieje i kto jest narażony na problemy związane z więzadłem rzepki?

Więzadło rzepki stanowi końcowy element mięśnia czworogłowego uda. Przebiega po stronie przedniej powierzchni rzepki przyczepiając się do guzowatości piszczelowej. Więzadło posiadające zdolności przyjmowania bardzo dużego obciążenia mające olbrzymi wpływ na sam tor „prowadzenia” rzepki jak i biomechanikę stawu kolanowego.

PAMIĘTAJ! Zadbaj o prawidłowy ruch prowadzenia rzepki! 


Ból kolan w trakcie biegania?

Kolano skoczka to problem z którym spotykają się osoby aktywne fizycznie. Przede wszystkim te które wykonują dużą ilość skoków np.: gracze koszykówki, siatkarze a także osoby zajmujące się bieganiem.

Pod wpływem wykonywania wcześnie wymienionych czynności dochodzi do zmian przeciążeniowych/mikrourazów w samym więzadle. Ból może pojawiać się bezpośrednio w trakcie wysiłku jak i po jego zakończeniu.

Jak wygląda proces leczenie kolana skoczka i jakie ćwiczenia powinny pojawić się w Twoim planie treningowym?

Jeśli chodzi o postępowanie fizjoterapeutyczne to podstawowym działaniem będzie masaż poprzeczny więzadła rzepki, kinesiotaping, nauka kokontrakcji, nauka aktywnego hamowania zgięcia z pozycji wyprostnej itd.

Jeśli chodzi o trening i działania we własnym zakresie zaleca się zadbanie o odpowiednią technikę ćwiczeń, dodanie rolowania z opcją (active release, ruch na pkt. bólowym), zadbanie o elastyczność, rozciągnięcie mięśni nóg a w szczególności m. czwrogołowego, wykonywanie ćwiczeń jednonóż: przysiad, martwy ciąg z zaakcentowaniem fazy ekscentrycznej ruchu.

Jak się rolować?

Rolowanie wcale nie musi być trudne! W przypadku rolowania mięśni czworogłowych musisz zwrócić uwagę na kilka kwestii. Przede wszystkim unikaj rolowania punktów kostnych. W tym przypadku chodzi o rzepkę. Zatrzymuj roller 2-3 cm nad rzepką tak by nie nabawić się nikomu niepotrzebnej kontuzji. W trakcie rolowania możesz zatrzymywać się chwilę dłużej w punktach o zwiększonej bolesności. Rolowanie wykonuj po kilka minut na nogę. Kilka sesji polegających na rozluźnianiu czworogłowych przy pomocy rollera powinno przynieść ulgę.