Ból pięty. Czy możliwe że to ostroga piętowa?

Ból pięty. Czego dotyczy ostroga piętowa?

Czujesz ból pięty? Potrzebujesz konsultacji z doświadczonym fizjoterapeutą? Napisz do mnie już dziś!

Ból pięty. Możliwe że to ostroga piętowa. Czym jest? Ostroga piętowa (entezopatia) dotyczy rozcięgna podeszwowego a dokładniej obszaru pięty. W ramach przypomnienia odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest samo rozcięgno podeszwowe? Rozcięgno podeszwowe czyli tkanka łączna znajdująca się na stopie (podeszwie). Przebiega od kości piętowej do palców. Od wysokości pięty rozdziela się na pięć pasm przebiegając w stronę palców.

Gdzie pojawiają się zmiany i jak się objawiają?

Zmiany pojawiają się bezpośrednio w miejscu przyczepu rozcięgna podeszwowego do kości piętowej (powierzchnia podeszwowa). W tym też miejscu pojawiają się objawy bólowe. Ból pojawia się w trakcie dnia ale charakterystycznym objawem jest jego występowanie rano, bezpośrednio po przebudzeniu. W wyniku powstawania mikrourazów związanych  z nadmiernym przeciążeniem dochodzi do zmian w okolicach k. piętowej.

Co może być przyczyną?

Czynnikami najbardziej wpływającymi na powstawanie ostrogi piętowej jest:

  • nadwaga
  • nadmierne obciążanie
  • zmiany fizjologiczne stopy (np.: stopa koślawa)
  • starzenie się

PAMIĘTAJ! Często ból pięty w obszarze kości piętowej może być związany ze zmianą obuwia!

Jak walczyć z powstawaniem lub już istniejącym problemem ostrogi piętowej?

Pamiętaj aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie swoich stóp! Co to znaczy? Pamiętaj o trzech głównych punktach podparcia stopy. Są to: kość piętowa, pierwsza oraz piąta kość śródstopia (stopa aktywna). Rozluźniaj rozcięgno podeszwowe! Masaże, specjalne rolery pomogą Ci zmniejszyć napięcie rozcięgna i je uelastycznić . Rolowanie ostrogi piętowej musi przebiegać w dwóch kierunkach. Wzdłuż oraz poprzecznie! Pamiętaj masaż/rolowanie poprzeczne jest bardzo wskazane! Jeśli masz problem z prawidłowym ustawieniem stopy wspomagaj się KINESIOTAPINGIEM. Dodatkowo z zabiegów fizykalnych warto zainteresować się falą uderzeniową!

Co jeszcze mogę zrobić gdy dotyka mnie ból pięty?

Rozpocząć współpracę z trenerem personalnym. W przypadku walki z nadwagą czy zmianami fizjologicznymi (wadami stóp) odpowiednia forma aktywności fizycznej powinna stanowić swego rodzaju „fundament”. Wcześniej wspomniany odpowiedni rodzaj ćwiczeń przy kontroli doświadczonego trenera personalnego zdecydowanie przyśpieszy Twój powrót do pełni sprawności. Pamiętaj by zadbać o regularność pracy z ostrogą piętową oraz o eliminacje czynników wywołujących ból tak by sytuacja ponownie nie miała miejsca.