Ból pleców w trakcie pracy. Poznaj skuteczne ćwiczenia.

ból pleców w trakcie pracy

Ból pleców w trakcie pracy. Jakie są prawdziwe przyczyny?

Ból pleców to dolegliwość coraz częściej dotykająca Polaków. Można powiedzieć że ta dysfunkcja nie ma zarezerwowanej kategorii wiekowej. Z powodu bólu kręgosłupa cierpią dzieci, młodzież jak i osoby dorosłe. Niewiele osób zwraca uwagę na swoją postawę w życiu codziennym co w konsekwencji może okazać się problematyczne. To bardzo istotne by kontrolować ułożenie naszego kręgosłupa zarówno w ruchu jak i w pozycjach statycznych np.: siedząc.

Coraz więcej osób cierpi z powodu bólu kręgosłupa jednocześnie też zauważając problem. Niektórzy nie zwlekają. Szybko interweniują tak by mały problem nie przerodził się w poważne ograniczenia które mogą prowadzić do wykluczenia ze sportowego trybu życia czy efektywnej pracy. Zgłaszają się po pomoc do fizjoterapeuty lub trenera personalnego.

Odpowiednio dobrane ćwiczenia oraz fizjoterapia bolesnych miejsc przynoszą bardzo dobre rezultaty. Takie rozwiązanie prowadzi do trwałego pozbycia się bólu.

kinesiotaping

Część osób niestety bagatelizuje objawy bólowe oraz dyskomfort. W dalszym ciągu sięgając po leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne tłumacząc takie rozwiązanie brakiem czasu. Oczywiście takie działanie nie przyniesie ulgi a także nie zlikwiduje przyczyny czyli bólu pleców. Leki będą działać jedynie na objawy czyli ból nie likwidując przyczyny.

Niestety jest to zły wybór. Wyłączając uczucie bólu można dojść do błędnych wniosków. Skoro nie ma bólu to nie ma problemu. Z reguły takie osoby po odstawieniu leków cierpią jeszcze bardziej.

Główne przyczyny występowania bólu kręgosłupa w trakcie pracy?

  • To przede wszystkim źle dobrane stanowisko pracy. Niestety ale często, na własne życzenie sami, nieświadomie przyczyniamy się do „niszczenia” naszego kręgosłupa. Niewygodne krzesło, za niskie lub za wysokie biurko, źle ustawiony monitor komputera. To wszystko powoduje dyskomfort w trakcie pracy oraz ból. Należy mieć świadomość że bezruch to też praca mięśni. Niestety często w nieprawidłowych, wymuszonych pozycjach.

Przede wszystkim zadbaj o swoje stanowisko pracy!

  • Po prostu brak ruchu. Wiele osób szuka magicznego, szybkiego rozwiązania. Skutecznych leków na ból pleców, łatwych, niewymagających wysiłku działań. Niestety tak się nie da! Prostym, skutecznym oraz przyjemnym działaniem jest po prostu aktywność fizyczna. Biorąc pod uwagę ilość dyscyplin a także możliwości treningowych każdy znajdzie swój „sport”. Dodatkowo w przypadku bólu pleców warto koncentrować się na działaniach mających wzmocnić dany segment kręgosłupa.

Zacznij trenować! Nie ma leku tak skutecznego jak ruch!

  • Stres oraz przemęczenie. Stres to nieodłączny element naszego życia. Może zabrzmi to dziwnie ale też jest potrzebny z tym że nie w nadmiarze! Przewlekłe przemęczenie, duża ilość obowiązków, brak czasu dla siebie, stresująca praca. To wszystko czynniki które niszczą nasze zdrowie. W przypadku ludzkiego ciała można zaobserwować zmiany w sytuacjach stresowych. Są to drgawki, pot, zmiana tonacji głosu, zmiana mimiki.

Pamiętaj o regeneracji. Wypoczęty funkcjonujesz sprawniej!

  • Nadmierne napięcie mięśni. Kolejną zmianą na sytuację stresową jest zmiana napięcia mięśni. Szczególne okolic szyi oraz karku. W sytuacjach stresowych lub w momencie przemęczenia nasze mięśnie zaczynają nadmiernie się napinać. Niestety, jeśli taka sytuacja ma miejsce dość często to prędzej czy później odczujemy tego konsekwencje.

Czujesz ból szyi oraz karku? Poznaj skuteczne ćwiczenia. Pozbądź się bólu!

Ból pleców w trakcie pracy a skuteczne ćwiczenia.

Uwierz że jest skuteczne rozwiązanie! Szybki, prosty w wykonaniu, 5-10 minutowy zestaw ćwiczeń. Stosuj go systematycznie a ból pleców w trakcie pracy nie będzie Ci więcej dokuczał. Przedstawiony przeze mnie zestaw ćwiczeń angażuje do pracy cały kręgosłup. Od odcinka lędźwiowo-krzyżowego aż po odcinek szyjny.

To bardzo istotne aby nie zaniedbywać żadnego odcinka naszego kręgosłupa i w podobnym stopniu angażować go do pracy.

Co należy zrobić i jak się przygotować do ćwiczeń? Oczywiście doskonale wiemy że biuro to nie miejsce na trenowanie. Często wokół naszego stanowiska pracy jest mało miejsca. Dodatkowo zależy nam na tym by nasze ubrania pozostały czyste.

Na samą myśl o trenowaniu w biurze w niektórych głowach pojawiają się pytania i wątpliwości typu „co powiedzą współpracownicy”, „nie będę pocić się w pracy” itp. Nie martw się! Przygotowany przeze mnie zestaw ćwiczeń możesz wykonywać nawet kilka razy w ciągu dnia pracy!

Skuteczny zestaw ćwiczeń na ból pleców w trakcie pracy.

  1. Krążenie bioder w prawo oraz lewo. Pierwsze ćwiczenie to krążenie bioder. To ćwiczenie ma na celu zaangażować do pracy odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Jego skuteczność jest często niedoceniania. Warto zwrócić uwagę że w trakcie ruchu „krążenia” wykonywany jest ruch zgięcia, zgięcia bocznego jak i wyprostu. Ta kombinacja ruchu jakim jest „krążenie” mocno zaangażuje do pracy Twój odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Ćwiczenie możesz wykonywać na ilość powtórzeń lub na czas np.: 1-2 minutowa seria.
  2. Skrętoskłony w pochyleniu tułowia. Ćwiczenie mające na celu zaangażować do pracy cały kręgosłup. Ruchem docelowym jest rotacja tułowia z jednoczesnym utrzymaniem prostych pleców w odcinku lędźwiowym jak i prostych nóg. To ćwiczenie rozciąga dodatkowo tylną część uda oraz mięśnie pośladkowe. Tak jak w przypadku wyżej opisanego ćwiczenia ilośc powtórzeń oraz czas dobieramy indywidualnie do potrzeb np.: 20 powtórzeń lub 1-2 minutowa seria.
  3. Rotacja tułowia wraz z odcinkiem szyjnym kręgosłupa. Kolejne ćwiczenie bazujące na ruchu rotacyjnym. Doskonale angażujące skośne mięśnie brzucha. W pozycji stojącej na szerokość bioder, zegnij delikatnie nogi w stawach kolanowych. Postaraj się wykonać jak najgłębszy skręt tułowia zaglądając za siebie po czym wróć do pozycji wyjściowej i wykonaj ruch w drugą stronę. Ćwiczenie wykonuj na czas lub ilość powtórzeń.
  4. Ruchy zgięcia, zgięcia bocznego, wyprostu oraz krążenia głową z rozciąganiem. W tym ćwiczeniu główny nacisk kładziemy na odcinek szyjny kręgosłupa. Ćwiczenie to możesz wykonywać zarówno w pozycji stojącej jak i siedzącej. Pamiętaj aby się nie śpieszyć. Każdy ruch powinien być wykonany wolno oraz dokładnie. W tym ćwiczeniu zaangażujesz mocno do pracy mięśnie szyi. Każdy z ruchów wykonaj kilka razy lub tak jak wyżej w serii na czas.
  5. Unoszenie oraz rotacja ramion. Spięty kark? To ćwiczenie doskonale go rozluźni. Okrężne dokładne ruchy ramion pobudzą a jednocześnie rozluźnią zmęczone mięśnie karku. W pierwszej fazie unieś ramiona następnie wykonaj ruch rotacji w tył lub w przód. Ćwiczenie możesz wykonywać jednostronnie lub obustronnie. W pozycji siedzącej jak i stojąc. Pamiętaj o prawidłowej technice. W trakcie tego ćwiczenia nie garb się ani nie odchylaj. Głowę utrzymuj w neutralnej, wyprostowanej pozycji. Ćwiczenie wykonaj na czas lub ilość powtórzeń.
  6. Skłony. czyli „palce rąk do palców stóp”. W tym ćwiczeniu bazujemy na zgięciu oraz wyproście kręgosłupa. W pozycji stojącej, ze złączonymi nogami zacznij wykonywać ruch zgięcia odcinka szyjnego. Swoją brodę skieruj w stronę klatki piersiowej następnie zacznij angażować w ruch odcinek piersiowy kręgosłupa po czym do ruchu włącz odcinek lędźwiowo-krzyżowy. Pamiętaj o tej kolejności! W tym ćwiczeniu to kwestia kluczowa. Następnie z odwrotną kolejnością wróć do pozycji wyjściowej rozpoczynając ruch wyprostu od odcinka lędźwiowego poprzez odcinek piersiowy skończywszy na odcinku szyjnym kręgosłupa. Pamiętaj o swobodnej regulacji oddechu. W tym ćwiczeniu również nie możesz się śpieszyć. Ćwiczenie wykonaj w serii na czas lub ilość powtórzeń.