Ból stopy. Czy to zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Ból stopy. Czy to zapalenie rozcięgna podeszwowego?

Czujesz ból stopy? Skorzystaj z BEZPŁATNEJ konsultacji. Napisz do mnie już dziś!

Ból stopy a rozcięgno podeszwowe? Rozcięgno podeszwowe czyli tkanka łączna znajdująca się na stopie (podeszwie). Przebiega od kości piętowej do palców. Jakie funkcje pełni rozcięgno?

Jaką funkcję pełni rozcięgno podeszwowe?

Podstawową funkcją jest utrzymywanie łuku podłużnego stopy oraz amortyzowanie wstrząsów w trakcie chodu czy też biegu. Często zatem dochodzi do kontuzji rozcięgna podeszwowego w wyniku przeciążeń lub w wyniku innych czynników takich jak: błędy treningowe, płaskostopie, nadwaga, zbyt duże napięcie wywołane treningiem (napięcie rozcięgna jak i mięśni podudzia), źle dobrane buty. Jeśli poczujemy ból w tej okolicy nie należy go lekceważyć.

Na co musimy zwrócić uwagę gdy pojawi się ból stopy?  

Po pierwsze na samo ustawienie naszej stopy. Jeśli nie jesteśmy w stanie zweryfikować czy jest ona ustawiona w odpowiedni sposób warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Następnie warto sprawdzić napięcie mięśni podudzia, nasze obuwie czy nie jest za miękkie/twarde, czy nie potrzebujemy specjalnych wkładek do butów. Należy pamiętać że stopę i podudzie traktujemy jako „jedność”.

Co będzie przyczyną powstawania zapalenia rozcięgna podeszwowego?

Jeśli mamy nadwagę to już jest to „czerwona kartka” tak więc i o to musimy zadbać. Większa masa = większe obciążenie, wysiłek dla naszych stóp. Warto sprawdzić też napięcie pozostałych mięśni nóg. Przeanalizować cykl chodu oraz biegu. Jeśli już zdiagnozujemy stopy i dojdziemy do pewnych wniosków ruszamy z terapią/treningiem.

Jaki rodzaj treningu lub terapii? Co robić?

Trenować. Trenować ale w umiejętny sposób. Stopa aktywna i inne ćwiczenia wzmacniające. Rolowanie oraz rozciąganie. Wyeliminowanie błędów treningowych, zmiana planu treningowego. Warto zadbać o kondycje stóp ponieważ to jedyna część naszego ciała która ma bezpośredni kontakt z podłożem.

Jak rolować rozcięgno podeszwowe?

Do rolowania rozcięgna podeszwowego warto użyć mini rollera. Swoimi rozmiarami idealnie dopasuje się do kształtu stopy. Rozcięgno należy rolować od samych palców aż do pięty. Warto regulować docisk. W momencie rolowania bolesnego miejsca dobrze jest zatrzymać się na chwilę do czasu odpuszczenia silnego bólu. W celu zmaksymalizowania rolowania oraz rozciągnięcia rozcięgna podeszwowego można „zadrzeć” palce. Rolowanie powinno trwać kilka minut.