Ból stopy po lub w trakcie wysiłku fizycznego. Fizjoterapia Warszawa.

ból stopy

Ból stopy to często wynik braku lub nadmiaru wysiłku fizycznego.

Bez wątpienia bolesność stóp po lub w trakcie wysiłku stanowi ograniczenie dla osób aktywnych fizycznie. Z powodu bólu stóp cierpią przede wszystkim osoby zajmujące się bieganiem. W dzisiejszym artykule poruszę dwa przypadki a mianowicie dysfunkcję jaką jest stopa wydrążona oraz stopa płasko koślawa.

Zacznijmy od przyczyn i czynników wywołujących ból stopy.

W pierwszej kolejności należy zacząć od czynników wywołujących ból. Tradycyjnie będzie ich kilka. Często przyczyna bólu stopy to dysfunkcja innego segmentu naszego ciała np.: zmiany w obszarze stawu kolanowego, biodrowego czy też zmiany w samym kręgosłupie. Ale dziś nie o tym! Nie o kompensacjach których mogą być setki. I tych pierwotnych jak i wtórnych.

Dziś skoncentruje się stricte na stopie a dokładniej jej dwóch, najpopularniejszych dysfunkcjach. Wracając jednak jeszcze na chwilkę do czynników wywołujących ból stopy warto przedstawić te najpopularniejsze i jednocześnie najgroźniejsze dla naszych stóp.

  • Przede wszystkim nadwaga! Zwróć uwagę że nasze stopy to wiele stawów. Stopa to nie tylko staw skokowy górny oraz dolny to również kości stępu, kości śródstopia oraz kości palców. Przyczyną bólu stóp może być dysfunkcja zlokalizowana między kośćmi stępu lub kośćmi śródstopia. Pamiętaj że większa masa ciała to większa kompresja na wyżej wymienione powierzchnie stawowe.
  • Niewyprowadzone dysfunkcje okresu dziecięcego! Przede wszystkim stopa koślawa, stopa płaska, koślawość kości piętowej. Część z wyżej wymienionych dysfunkcji to czysta fizjologia wieku dziecięcego. Oczywiście należy pamiętać o normach i różnego rodzaju zmiany konsultować z fizjoterapeutą. Niestety wiele zmian dających o sobie znać w wieku dorosłym to wynik zaniedbań sprzed wielu lat.
  • Źle dobrane obuwie! Zwróć uwagę że jedynie nasze stopy mają kontakt z podłożem. To jedyny punkt styku z podłożem który intensywnie odbiera bodźce wysyłając sygnały do naszego mózgu. Oczywiście mało kto chodzi boso dlatego też warto zainwestować w odpowiednie obuwie. Bardzo często buty wizytowe oraz szpilki są przyczyną bólu stóp.
  • Zła technika ćwiczeń w tym biegu! Nakładające się na siebie mikro przeciążenia w pewnym momencie przekształcają się w konkretny uraz. Taki uraz może być wynikiem nieprawidłowej pracy stopy. Jeśli biegasz w nieprawidłowy sposób Twoja stopa z treningu na trening będzie przyjmować coraz to więcej negatywnych przeciążeń. Warto zatem zadbać o prawidłową technikę.

Stopa płasko koślawa oraz stopa wklęsła czyli dwie najpopularniejsze dysfunkcje.

Zacznijmy od stopy płasko koślawej. Przed opisem stopy płasko koślawej muszę wspomnieć o dwóch najistotniejszych łukach stopy. Łuku podłużnym oraz łuku poprzecznym. Stopa płasko koślawa diagnozowana jest w odniesieniu do łuku podłużnego stopy.

ból stopy

Prawidłowo zachowująca się stopa powinna mieć trzy punkty podparcia. I i V głowa kości śródstopia oraz guz piętowy. Tak podparta stopa gwarantuje dobrą lokomocję oraz pracę pozostałych stawów stopy oraz tych wyżej położonych m.in.: staw kolanowy. W przypadku stopy płasko koślawej widzimy zniesienie trzech punktów podporu stopy. Stopa robi się płaska i przylega większa powierzchnią do podłoża.

Stopa zaczyna pracować w sposób nieprawidłowy. Płasko koślawe ustawienie stopy możemy zaobserwować zarówno w sytuacji obciążania stopy jak i bez jej obciążania. W przypadku nacisku ciężaru ciała możemy zaobserwować obniżenie łuku podłużnego stopy. Stopa w momencie „zabrania” obciążenia może wracać do pierwotnego, właściwego kształtu. Mówimy wtedy o stopie płaskiej statycznej.

Ból stopy to jeden z częstych objawów w przypadku ustawienia płasko koślawego. Niewydolne mięśnie, nadmiernie rozciągnięte rozcięgno podeszwowe, nieprawidłowa faza przetaczania stopy. To wszystko nakładając się na siebie powoduje ból. Co zatem robić w przypadku stopy płasko koślawej? Przede wszystkim pracować że „stopą aktywną” czyli przywracać prawidłowe ustawienie łuku podłużnego stopy.

Ból w tym przypadku wywołany jest złożoną niewydolnościom dlatego też nie należy dodatkowo rozluźniać rozcięgna podeszwowego. Trzeba je natomiast wzmacniać w umiejętny sposób.

Pora na stopę wklęsłą. W przypadku stopy wklęsłej również będziemy mieli do czynienia z bólem stopy. Tym razem ból nie jest wynikiem niewydolnego rozcięgna podeszwowego. Wręcz przeciwnie. Jest wynikiem nadmiernie napiętego rozcięgna podeszwowego. Nadmiernie napięte rozcięgno podeszwowe powoduje skrócenie łuku podłużnego stopy.

W przypadku skróconego rozcięgna musimy zastosować zupełnie inny plan niż ten który stosowaliśmy w przypadku stopy płasko koślawej. Stopa wklęsła musi zostać rozluźniona w celu wyrównania napięcia rozcięgna podeszwowego. Często takiemu ustawieniu stopy towarzyszy szpotawe ustawienie kolan oraz przeciążenie bocznej części stopy.

Czujesz ból stóp? Chcesz dowiedzieć się jak ćwiczyć? Umów swój pierwszy trening personalny lub wizytę fizjoterapeutyczną. Skontaktuj się ze mną!