Choroba Osgood Schlattera. Fizjoterapia Warszawa.

Choroba Osgood Schlattera. Fizjoterapia Warszawa.

Choroba Osgood Schlattera. Czym tak naprawdę jest?

Choroba Osgood Schlattera dotyczy przede wszystkim dzieci w wieku 10-15 lat choć jej konsekwencje widoczne są również w wieku dorosłym. Osgood Schlatter czyli jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej może występować jednostronnie lub obustronnie. Charakterystycznym objawem dla tego schorzenia jest ból zlokalizowany tuż pod kolanem na wysokości guzowatości kości piszczelowej.

Ból najczęściej pojawia się w trakcie wysiłku fizycznego lub w trakcie wykonywania podstawowych, prostych czynności. Czynności takich jak wstawanie, siadanie na krześle, bieganie, jazda na rowerze.

Przyczyny choroby Osgood Schlattera to?

Ciężko z góry powiedzieć co jest bezpośrednią przyczyną powstawania choroby Osgood Schlattera. Wiemy jednak że najczęściej dotyka dzieci w przedziale wiekowym 10-15 lat. Częściej chłopców. W tym wieku dochodzi do wielu zmian hormonalnych w organizmie młodego człowieka. Dochodzi też do intensywnego procesu przebudowy układy kostnego dlatego też Osgood Schlattera często przypisuje się tym zmianom.

Za kolejny czynnik mający wpływ na powstawanie choroby uważa się niedobór witaminy A. Sama witamina A pełni wiele bardzo istotnych funkcji w organizmie człowieka. Bierze udział w produkcji czerwonych krwinek, wspomaga procesy gojenia się ran, pełni istotną rolę w kwestii budowania odporności organizmu, ma też udział w procesie syntezy hormonów steroidowych dlatego też jej niedobór idealnie wpisuje się w objawy jakie daje choroba Osgood Schlattera.

Kolejny czynnik to wysiłek fizyczny połączony z intensywnym procesem wzrostu. Wiele młodych osób przede wszystkim chłopców „odnotowuje” szybki skok wzrostu. Często z niskich chłopców w ciągu roku lub dwóch lat robią się wysocy nastolatkowie. Intensywny wysiłek fizyczny polegający na „używaniu” nóg prowadzi do przeciążeń guzowatości kości piszczelowej. Intensywny proces wzrostu również przyczynia się do nadmiernego „pociągania” rozbudowującego się mięśnia czworogłowego uda za miejsce jego przyczepu dystalnego.

Choroba Osgood Schlattera. Jakie daje objawy?

Objawy jakie daje jałowa martwica guzowatości kości piszczelowej to przede wszystkim ból. Ból zlokalizowany zaraz pod kolanem na wysokości guzowatości kości piszczelowej. Guzowatość kości piszczelowej jest charakterystycznym punktem na kości piszczelowej. Jest to wyniosłość, zgrubienie dobrze wyczuwalne w dotyku, znajdujące się około 3-4 cm pod rzepką w pozycji wyprostowanej nogi w stawie kolanowym.

Guzowatość kości piszczelowej u osób borykających się z chorobą Osgood Schlattera będzie też dobrze widoczna z powodu występowania m.in. stanu zapalnego tej okolicy. Trzeba również pamiętać że jest to charakterystyczny punkt czyli przeczep bardzo mocnego prostownika stawu kolanowego. Mięśnia czworogłowego uda. Każdy mięsień przenosi swoją siłę na przyczepy, przyczepy natomiast przenoszą swoją siłą na układ kostny doprowadzając te miejsca do intensywnej przebudowy. Stąd też często u osób wysportowanych widać mocno rozbudowane miejsce przyczepu mięśnia czworogłowego.

Wracając jednak jeszcze na chwilę do objawów jakie daje choroba Osgood Schlattera trzeba wspomnieć o występowani wcześniej wspomnianego stanu zapalnego. Stan zapalny powoduje pogrubienie więzadła rzepki, podwyższenie temperatury w okolicy stawu kolanowego oraz ograniczenie zakresu ruchomości. Pojawienie się bólu uniemożliwia wykonywanie ruchów nogą w pełnym, bezbolesnym zakresie. Sam ból może pojawiać się zarówno w trakcie wysiłku jak i po jego zakończeniu.

Diagnostyka i leczenie choroby Osgood Schlattera.

Diagnostyka będzie polegać przede wszystkim na działaniach palpacyjnych okolicy stawu kolanowego. W trakcie diagnostyki ocenia się elastyczność więzadła rzepki, ruchomość rzepki, temperaturę skóry, zakresy ruchomości, skalę bólu. Warto również wykonać zdjęcie RTG w celu lepszej diagnostyki Osgood Chalttera.

Leczenie w zależności od fazy choroby będzie różne. Warto jednak bazować na działaniach fizjoterapeutycznych. Okresowo w bardzo ostrych stanach bólowych można włączać terapię lodem lub wspomagać się farmakoterapią która jak się niestety okazuje bardziej szkodzi aniżeli pomaga. Wiele badań pokazuje że stosowanie leków przeciwbólowych jak i przeciwzapalnych jedynie wydłuża proces leczenia, gojenia dlatego też stosowanie leków sugeruję stosować w sytuacjach „awaryjnych”.

Działania fizjoterapeutyczne powinny być skoncentrowane na zmniejszaniu negatywnych skutków stanu zapalnego. Warto więc stosować różnego rodzaju metody fizjoterapeutyczne które będą zmniejszać dolegliwości bólowe a także utrzymają odpowiednią ruchomość stawu kolanowego jak i siłę mięśnia czworogłowego uda.

Czujesz ból kolan? Umów swoją wizytę już dziś. Skontaktuj się ze mną!