ĆWICZENIA WIELOSTAWOWE. Czy naprawdę warto?

Czym są ćwiczenia wielostawowe?

Dowiedz się jak ćwiczyć na siłowni! Skorzystaj z BEZPŁATNEJ konsultacji treningowej. Napisz do mnie!

Zastanawiasz się czym są ćwiczenia wielostawowe? Często słyszy się teorie że trening powinien bazować na ćwiczeniach wielostawowych bo to one tworzą „fundament” treningowy. Zgadza się. Ćwiczenia wielostawowe są „fundamentem” treningowym! Jak sama nazwa sugeruje w ćwiczenia „wielostawowe” zaangażowane jest całe ciało. W trakcie wykonywania ćwiczenia ruch odbywa się w wielu stawach naszego ciała a do pracy zaangażowane są prawie wszystkie mięśnie!

Które ćwiczenia możemy zaliczyć do wielostawowych?

Są to martwe ciągi, przysiady, wyciskanie sztangi leżąc. Skoncentrujmy się na tych trzech „koronnych” ćwiczeniach!

Martwe ciągi.

Jest to ćwiczenie złożone, wielostawowe, trudne technicznie lecz bardzo ale to bardzo produktywne! W trakcie wykonywania martwego ciągu pracuje dosłownie całe ciało: obręcz barkowa, ramiona, mm.brzucha, prostowniki grzbietu jak i pozostałe mięśnie pleców, mięśnie pośladkowe, kulszowo-goleniowe, czworogłowe, podudzie a nawet stopa! Jak widać przy wykonywaniu jednego złożonego ruchu angażujemy prawie cały układ mięśniowy.

Przysiady.

Przysiady to kolejne podstawowe ćwiczenie! Nr. 1 ćwiczeń na mięśnie nóg lecz nie tylko! Dlaczego? Po pierwsze sama pozycja wyjściowa przysiadów z dodatkowym obciążeniem wymaga napięcia odpowiednich grup mięśniowych. Stopy na szerokość bioder, mocno napięty brzuch, proste plecy, ustabilizowana miednica oraz górna część ciała. W fazie koncentrycznej jak i ekscentrycznej pracują: mięśnie pośladkowe, czworogłowe, kulszowo-goleniowe, podudzie, stopa, mm. brzucha, mm. przykręgusłupowe, mięśnie ramion. Znowu mamy jeden ruch angażujący całe ciało!

Wyciskanie sztangi.

Omówmy teraz wyciskanie sztangi leżąc płasko. Największym zainteresowaniem to ćwiczenie cieszy się u Panów i nic w tym dziwnego ponieważ każdy ćwiczący facet chce mieć wielką i umięśnioną klatkę piersiową ale czy tylko ona pracuje w tym ćwiczeniu? Nie! Mięśni pracujących w trakcie wyciskania sztangi leżąc płasko jest o wiele więcej i są to następujące grupy mięśniowe: głównie wcześniej wspomniana klatka piersiowa, mięśnie trójgłowe ramienia, dwugłowe ramienia, mięśnie obręczy barkowej (stabilizowanie stawu), mięśnie brzucha oraz mięśnie nóg! Tak mięśnie nóg w celu stabilizowania pozycji w trakcie ćwiczenia.

Podsumowując!

Jak widać ćwiczenia wielostawowe są podstawą, „fundamentem” treningu z którego nie warto rezygnować. Za pomocą trzech podstawowych ćwiczeń jesteśmy w stanie zaangażować do pracy całe ciało! Uzupełniając trening składający się z tych trzech podstawowych ćwiczeń o inne uzupełniające mamy gotowy plan treningowy dzięki któremu możemy zbudować wymarzoną sylwetkę.