Dźwigacz łopatki. Skuteczne metody fizjoterapeutyczne.

fizjoterapia

Dźwigacz łopatki. Dlaczego taki istotny?

Dźwigacz łopatki to niewątpliwie bardzo istotny mięsień „żyjący” w cieniu mięśnia czworobocznego a dokładniej jego części zstępującej. Dlaczego jest taki istotny? Dlatego że ma bezpośredni wpływ na ustawienie łopatki a także odcinka szyjnego kręgosłupa oraz głowy. Jego nadmierne napięcie może przysporzyć wiele problemów.

Jakich dokładnie problemów? Tak jak wcześniej wspomniałem dźwigacz łopatki odpowiada za ustawienie oraz prawidłową pracę łopatki. Tym samym wraz z innymi mięśniami ustawia ją w przestrzeni. W sytuacji skrócenia, nadmiernego napięcia łopatka zaczyna pracować w niewłaściwy sposób. Należy pamiętać że na tym problem się nie kończy. Sama łopatka jest powierzchnią stawową dla kości ramiennej tworząc z nią wszystkim dobrze znany staw ramienny.

Analizując inne problemy wynikające ze skrócenia dźwigacza łopatki nie mogę nie wspomnieć o bólu szyi oraz głowy. Nadmierne napięcie tego mięśnia będzie miało bezpośredni wpływ na kondycję odcinka szyjnego kręgosłupa. Często w wyniku jednostronnego lub obustronnego, nadmiernego napięcia dochodzi do pogłębienia lordozy szyjnej a co za tym idzie do pojawienia się zmian zwyrodnieniowych tego odcinka. Niewłaściwe ustawienie odcinka szyjnego kręgosłupa będzie ustawiać głowę w wysunięciu czyli protrakcji.

Wysunięta głowa to przepustka do nadmiernego napinania się pozostałych mięśni. W tej sytuacji znowu zaobserwować możemy niepokojącą sytuację. Gdy niektóre mięśnie są w stanie permanentnego skrócenia inne muszą być nadmiernie rozciągnięte. I tak się dzieje w tej sytuacji. Jeden z bardzo istotnych mięśnia jakim jest mięsień mostkowo obojczykowo sutkowy ulega rozciągnięciu. W takiej sytuacji odcinek szyjny kręgosłupa traci zarówno swoją stabilność jak i mobilność.

Dwa słowa o anatomii dźwigacza łopatki.

Tak jak napisałem na wstępie jest to mięsień „żyjący w cieniu” mięśnia czworobocznego grzbietu a dokładniej jego części zstępującej. Z reguły każdy koncentruje się na pracy z czworobocznym często pomijając dźwigacza. Jak zatem zbudowany jest sam dźwigacz łopatki? Gdzie się przyczepia i czy łatwo go odszukać?

Dźwigacz łopatki jest tak naprawdę małym, wąskim mięśniem. Mimo iż leży pod mięśniem czworobocznym zaliczany jest do mięśni powierzchownych grzbietu. Przyczepia się od odcinka szyjnego kręgosłupa a dokładniej od segmentu C1-C4 do kąta górnego łopatki i częściowo jej brzegu przyśrodkowego. Jeśli chodzi o anatomię jak sam widzisz temat nie jest rozbudowany. Anatomia tego mięśnia jest mocno skomplikowana i właśnie w swojej prostocie jest tak problematyczny.

Fizjoterapia dźwigacza łopatki? Jak powinna wyglądać?

Aby fizjoterapia tego mięśnia była skuteczna nie może zostać przeprowadzona w sposób „agresywny”. Co należy przez to rozumieć? W przypadku pracy z tym mięśniem musisz pamiętać że bezpośrednio nad nim jest silny czworoboczny grzbietu. W sytuacji zbyt agresywnych technik nie dostaniesz się skutecznie do dźwigacza łopatki ponieważ obronnie nadmiernie napnie się czworoboczny część zstępująca.

To bardzo istotne w pracy z tym obszarem naszego ciała. Jednym słowem szyja nie lubi pośpiechu, szarpania i innych agresywnych form terapii. Zdecydowanie lepsze rezultaty osiąga się poprzez łagodną pracę ze stałym, równym „napieraniem” na mięśnie. Jakie więc będą skuteczne formy fizjoterapii tego mięśnia?

  • Suche igłowanie. Działanie na punkcie spustowym przynosi szybkie i trwałe rezultaty. 
  • Masaż głęboki. Praca z punktami spustowymi na pewno przyniesie ulgę w bólu. 
  • Kinesiotaping. Rozluźnianie mięśni szyi przy pomocy plastrów to kolejne, dobre i skuteczne rozwiązanie. 
  • Miodowanie. Nic tak nie uruchomi powięzi. Efekt mocnego przekrwienia gwarantowany. 
  • Masaż funkcyjny. Dodaj ruch a zobaczysz bardzo dobre efekty. 
  • Działania z zakresu terapii manualnej „ustawienie odcinka szyjnego”, pinopresura oraz inne działania akupresurowe. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak pozbyć się bólu szyi oraz karku samodzielnie to koniecznie przeczytaj mój drugi artykuł o podobnej tematyce!

Jeśli cierpisz z powodu bólu szyi i karku nie czekaj! Umów swoją wizytę.