Fizjoterapia mięśni podpotylicznych. Dlaczego to takie istotne?

fizjoterapia sandomierz

Mięśnie podpotyliczne. Dlaczego są aż tak istotne?

Czy istnieją w naszym ciele mięśnie ważne i ważniejsze? Czy któryś z segmentów naszego ciała wymaga specjalnej dbałości? Każdy komu zadamy takie pytanie, kogo praca nawet w najmniejszym stopniu nie jest związania z ciałem człowieka odpowie że przecież wszystko jest istotne i wszystko ma znaczenie.

To prawda. Nasze ciało to jedność. Jedna wielka „wspólnota” i sieć zależności. Sprzężone ze sobą segmenty i liczne reakcje. Dlaczego więc któryś z segmentów naszego ciała miałby być tym wyjątkowym i niezwykle istotnym? Z czego będzie wynikać ta wyjątkowość? Z funkcji, kształtu, usytuowania? W dzisiejszym artykule opisze dla Ciebie najistotniejsze mięśnie w naszym ciele a mianowicie mięśnie podpotyliczne.

O które mięśnie dokładnie chodzi?

By nie trzymać Cię dłużej w niepewności sprawnie przejdę do opisu anatomicznego i charakterystyki pracy mięśni podpotylicznych. Tak, to właśnie o te mięśnie chodzi. Małe, bardzo istotne mięśnie podpotyliczne przyczepiające się z tyłu Twojej czaszki a dokładniej jak sama nazwa sugeruje na kości potylicznej. Już ich początkowy przyczep zaczyna wzbudzać ciekawość. Opisując przyczepy końcowe tej jakby nie patrzeć grupy mięśniowej uświadomimy sobie dlaczego fizjoterapia mięśni podpotylicznych jest tak istotna!

Już wiesz że jeden z przyczepów to kość potyliczna. Kolejne miejsca przyczepów tych mięśni to kręgi szyjne a dokładniej C1 oraz C2.  Mięśnie podpotyliczne to:

1. m. prosty głowy tylny mniejszy (m. rectus capitis posterior minor)

 2.  m. prosty głowy tylny większy (m. rectus capitis posteriori major)

 3. m. skośny głowy górny (m. obliquues capitis superior)

 4. m. skośny głowy dolny (m. obliquues capitis inferior)

fizjoterapia sandomierzŹródło zdjęcia: Atlas Anatomii, Fotograficzne studium ciała człowieka. Johannes W. Rohen, Chihiro Yokochi, Elke Lutjen-Drecoll.

 Jak widzisz jest to grupa kilku małych ale bardzo istotnych mięśni!

Chwilę o mięśniu prostym głowy tylnym mniejszym.

Wróćmy jeszcze na chwilę do opisu anatomicznego. Warto w dokładniejszy sposób opisać  mięsień prosty głowy tylny mniejszy. Za chwilę dowiesz się dlaczego. Przede wszystkim warto wspomnieć że mięśnie podpotyliczne są najgłębszą warstwą mięśni szyi. Z tego też powodu będę i maja olbrzymi wpływ na pracę odcinka szyjnego kręgosłupa a także prawidłowe ustawienie głowy. Wracając do „prostego głowy tylnego mniejszego” jest coś jeszcze. Tylko co? Jest to bez wątpienia mięsień „zbierający” najwięcej informacji.

Jak pokazują badania jest to mięsień najliczniej „unerwiony” a dokładniej wyposażony w największą ilość wrzecionek nerwowych. Ta informacja mówi nam o tym że jest on nie tylko mięśniem ale także „informatorem” i „zbieraczem” bodźców. Będzie więc miał olbrzymi wpływ na propriocepcję. Bardzo możliwe że z powodu zaniku tego mięśnia lub jego nadmiernego napięcia cierpisz z powodu bólu głowy lub masz zaburzenia równowagi. Kolejną bardzo istotną informacją na temat mięśnia prostego tylnego mniejszego jest to że łączy się on z oponą twardą.

W tej sytuacji muszę przynajmniej wspomnieć czym jest opona twarda. Opona twarda jest jedną z opon mózgowo rdzeniowych. Znajduje się tuż pod kośćmi mózgoczaszki i co ciekawe jest wrażliwa na ból. Przyczepiający się niejako do opony twardej mięsień prosty tylny mniejszy będzie mięć wpływ na jej pracę.

Rehabilitacja, fizjoterapia mięśni podpotylicznych. Na czym więc będzie polegać?

Przede wszystkim w pierwszej kolejności należy przeprowadzić dokładny wywiad z pacjentem. Warto by pacjent w trakcie wizyty u fizjoterapeuty dokładnie opisał swoje dolegliwości, problemy. Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu warto przejść do oceny sylwetki pacjenta. W pracy z mięśniami podpotylicznymi bardzo istotnym elementem będzie ustawienie głowy. W większości przypadków głowa będzie ustawiona w nieprawidłowy sposób. Będzie ustawiona w wysunięciu czyli protrkacji.

Czym jest protrakcja głowy? Protrakcyjne ustawienie głowy powoduje wiele dolegliwości. W takiej sytuacji głowa ustawiona jest w wysunięciu. Nieprawidłowe ustawienie powoduje przede wszystkim „upośledzenie” pracy odcinka szyjnego kręgosłupa. Dochodzi do objawu skrzyżowania górnego. Zespół skrzyżowania górnego to zespół posturalny o którym dokładniej przeczytasz TUTAJ.

Kolejny etap wizyty u fizjoterapeuty to przeprowadzenie testów. Warto zbadać zakresy ruchomości a także wykonać kilka podstawowych testów oporowych a także prowokacyjnych dotyczących odcinka szyjnego kręgosłupa. Następny etap to ocena łańcuchów mięśniowo-powięziowych i diagnostyka innych segmentów ciała. Pamiętaj! Jeśli boli Cię potylica to nie tylko tam będą napięte nadmiernie mięśnie!

Po dokładnie przeprowadzonym wywiadzie oraz diagnostyce można przejść do działań stricte fizjoterapeutycznych. Oczywiście terapią docelową będzie terapia mięśni podpotylicznych. Warto u takiego pacjenta zastosować techniki m.in. z zakresu terapii czaszkowo krzyżowej. „Szyja nie lubi szarpania” tak więc często bardzo delikatne działania fizjoterapeutyczne przyniosą lepsze rezultaty aniżeli mocne techniki uciskania mięśni.

Jeśli czujesz ból głowy lub ból karku umów swoją wizytę już dziś!