Jak głęboko wykonywać przysiad? „Ass to grass”?

Przysiad

Jak głęboko robić przysiady? 

Mitów i różnych teorii odnośnie przysiadów jest mnustwo. Dotyczą one każdego aspektu tego ćwiczenia. Jedni mówią że nogi muszą byc zrotowane inni że nie…jeszcze inni spierają się na temat szerokości rozstawu nóg. A to wszystko przecież zależy od? Od nas samych czyli naszych zdolności koordynacyjnych oraz możliwości jakie daje nam nasze ciało. Reasumując bez wahania stwierdzę że każdy wykonuje przysiad w inny sposób co nie znaczy że wykonuje go w sposób nieprawidłowy! Wszystko tak jak wcześniej wspomniałem jest kwestią ściśle indywidualną a sama analiza przysiadu może potrwać nawet kilka godzin!

Co jest wspólne? 

To co mamy wspólne to stawy, mięśnie więzadła i inne struktury anatomiczne. Co to znaczy? Na pewno każdy z nas ma staw kolanowy, mięsień brzuchaty łydki czy czworogłowy. Oczywiście różnice w kształcie i masie a także składzie włókien mięśniowych są widoczne. Mimo wszystko praca naszego stawu rzepkowo-udowego jest bardzo podobna!

Staw rzepkowo-udowy a kompresja? 

A dokładniej kompresja rzepki na powierzchnię stawową kości udowej. Jak wiemy staw rzepkowo-udowy w pozycji wyprostowanej nogi jest rozluźniony. Co należy przez to rozumieć? Nasza rzepka charakteryzuje się sporą ruchomością we wszystkich 4 kierunkach. Czy to do góry czy dołu w lewo lub prawo. Patologiczne, niewłaściwe sytuacje są wtedy gdy rzepka ma ograniczoną ruchomość ale to temat na zupełnie inny artykuł odnośnie bocznego przyparcia rzepki. Kiedy więc rzepka zaczyna „kompresować” na kośc udową??

Przeanalizujmy co dzieje się ze stawem rzepkowo-udowym w zależności od kąta zgięcia stawu kolanowego! 

  • Ruch rzepki (wyprost – zgięcie) to odległość około 6-8 cm. W takim zakresie pracuje rzepka 
  • W wyproście stawu kolanowego zachodzą ruchy bierne (góra- dół, strona prawa – strona lewa) 
  • Przy max wyproście brak kontaktu rzepka- k. udowa (nie ma go prawie wcale)
  • Przy zgięciu do kąta 30 stopni styk pow. Stawowej k. udowej z dolną częścią pow. Stawowej rzepki (wierzchołek) 
  • Przy zgięciu do 60 stopni styka się środkowa część pow. St. K. udowej i środek powierzchni stawowej rzepki 
  • Przy zgięciu do kąta 90 stopni powierzchnia stawowa k. udowej  styka się z górna częścią pow. Stawowej rzepki (podstawa) 
  • Powyżej kąta 90 stopni około 120  rzepka styka się już powierzchnią nośną kłykci k. udowej („bocznymi” częściami a jej środek nie ma kontaktu z k. udową

Jakie wnioski? Największa kompresja przy przysiadach zachodzi w zakresach od 60 do 90 stopni!

Chcesz nauczyć się w prawidłowy sposób wykonywać przysiady oraz inne ćwiczenia? Skorzystaj z bezpłatnej konsultacji! Napisz do mnie już dziś!