Kontuzje biegaczy. Poznaj 5 najczęstszych kontuzji u biegających.

kontuzje biegaczy

Kontuzje biegaczy czyli 5 najpopularniejszych dolegliwości tych którzy biegają.

Każdego biegacza prędzej czy później dotyka kontuzja i nie musi być ona wcale wynikiem złej techniki biegu. Nie musi być również wynikiem doboru złego obuwia, nadwagi czy braku prawidłowej biegowej rozgrzewki. By zrozumieć istotę kontuzji biegaczy trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie czym jest sam bieg?

Bieg jest czynnością charakteryzująca się powtarzaniem danej sekwencji ruchu. Sam bieg może być modyfikowany poprzez prędkość lub rytm. Mimo iż w trakcie tej czynności pracuje całe ciało to oczywistym jest że największe przeciążenia przyjmują kończyny dolne. Ich zadaniem jest zarówno wykonanie samej czynności jak i amortyzacja w trakcie biegu.

To wszystko tłumaczy występowanie kontuzji. Często nawet gdy wszystko jest dopięte na przysłowiowy „ostatni guzik” z drugiej strony pojawia się tolerancja tkanek. Dokładniej mówią tolerancja mięśni, ścięgien, więzadeł, stawów na kilometraż który funduje im biegacz. Niestety nie ma na to reguły ale można przypuszczać że u osób które biegają 40 kilometrów tygodniowo kontuzja wystąpi szybciej aniżeli u tych którzy tych kilometrów tygodniowo biegają 20.

Doskonale zdaje sobie sprawę z tego że na kontuzje biegaczy składa się kilka czynników. Jednym z wielu jest chociażby podłoże po którym się biega. Ale dziś nie o tym. Sam wstęp miał być jedynie uzmysłowieniem że mimo najszczerszych chęci, najlepszego przygotowania treningowego i najlepszego sprzętu, ciało biegacza ulega uszkodzeniu. To wszystko można porównać do motoryzacji. Doskonale wiemy że nawet te najlepsze i najdroższe samochody wymagają serwisu i mają swoje specyficzne „bolączki”.

Jakie są więc najpopularniejsze kontuzje biegaczy?

W dzisiejszym artykule opiszę 5 najpopularniejszych kontuzji biegaczy z którymi spotykam się w moim gabinecie fizjoterapeutycznym. Będą to specyficzne, zdefiniowane kontuzje. Inne, typu ból kręgosłupa lędźwiowego z powodu biegania poruszę w innym artykule tak by dziś skoncentrować się na tych które występują najczęściej a są nimi:

  • Zapalenie pasma biodrowo piszczelowego 
  • Zapalenie ścięgna Achillesa 
  • Ostre lub przewlekłe zapalenie rozcięgna podeszwowego 
  • Shin Splints 
  • Zespół mięśnia gruszkowatego

Zapalenie pasma biodrowo piszczelowego.

Zapalenie pasma biodrowo piszczelowego to z jedna z najczęstszych kontuzji biegaczy. Dotyczy bocznej części uda a dokładniej bocznej części stawu kolanowego. Dlaczego dochodzi do przeciążenia pasma biodrowo piszczelowego? Są różne teorie. Pierwsza z nich zakłada nadmierne tarcie pasma biodrowo piszczelowego o kłykieć boczny kości udowej w trakcie biegu. Druga teoria mówi o osłabieniu mięśnia pośladkowego wielkiego i średniego (te mięśnie łączą się z pasmem biodrowo piszczelowym) i nadmiernym napięciu naprężacza powięzi szerokiej (ten mięsień również łączy się z pasmem biodrowo piszczelowym).

Nierówne napięci między mięśniami odpowiadającymi za zgięcie oraz wyprost stawu kolanowego prowadzi do nadmiernego napięcia pasma biodrowo piszczelowego. W konsekwencji u biegacza zaczyna pojawiać się ból zwłaszcza w trakcie truchtu gdzie kolano zgina się w przedziale 20-40 stopni.

Więcej o samym paśmie biodrowo piszczelowym przeczytasz TUTAJ.

Zapalenie ścięgna Achillesa.

Kolejna, dobrze znana wszystkim biegającym kontuzja czyli zapalenie ścięgna Achillesa. Kontuzja ta dotyczy podudzia a dokładniej bardzo mocnego ścięgna piętowego (Achillesa). Jest to ścięgno przenoszące i przyjmujące olbrzymie obciążenia. Jest końcowym przyczepem dwóch bardzo istotnych mięśni. Mięśnia brzuchatego łydki oraz mięśnia płaszczkowatego łydki. W przypadku zbyt dużego obciążenia treningowego Achilles może ulec zerwaniu, naderwaniu lub może pojawić się stan zapalny.

Należy pamiętać że zapalenie ścięgna Achillesa bardzo często będzie łączyć się z zapaleniem rozcięgna podeszwowego które za chwilę opiszę. Nie można traktować podudzia oraz stopy jako dwa odrębne segmenty naszego ciała. Z racji przyczepu ścięgna Achillesa ( guz piętowy) stopę oraz podudzie postrzegamy, traktujemy jako jeden segment naszego ciała.

Dodatkowe informacje o zapaleniu ścięgna Achillesa znajdziesz TUTAJ.

Ostre lub przewlekłe zapalenie rozcięgna podeszwowego. 

Jeśli biegasz i w pewnym momencie poczujesz ból stopy to bardzo możliwe że problem dotyczy zapalenia rozcięgna podeszwowego. Warto wspomnieć o stanie ostrym lub przewlekłym. Ta sama sytuacja może dotyczyć ścięgna Achillesa. Ostry stan zapalny rozcięgna podeszwowego jak i ścięgna Achillesa utrzymuje się od 2 do 4 dni. W tym okresie wyczuwalna jest bardzo duża bolesność podeszwowej strony stopy. Stan ostry, to stan w którym warto pracować z bólem w celu przywrócenia swobodnego cyklu chodu.

W przypadku stanu przewlekłego zarówno w zapaleniu ścięgna Achillesa jak i rozcięgna podeszwowego czuć „skrzypienie” tych struktur. Taka sytuacja będzie świadczyć o tym że mamy do czynienia z przewlekłym stanem zapalnym rozcięgna lub Achillesa. Jeśli dodatkowo pojawia się tkliwość podeszwowej strony stopy w charakterystycznych miejscach mamy potwierdzenie zapalenia rozcięgna podeszwowego.

Więcej informacji o zapaleniu rozcięgna podeszwowego znajdziesz TUTAJ.

Shin Splints. Czyli kilka słów o kontuzji przedniej części podudzia. 

Kontuzje biegaczy to również ból przedniej części podudzia. Dokładniej przednio przyśrodkowej części. O co dokładnie chodzi w kontuzji Shin Splints? Chodzi o przeciążenie mięśnia piszczelowego przedniego. Kolejnym czynnikiem wywołującym Shin Splints może być jednoczesne nadmierne napięcie mięśnia strzałkowego długiego z osłabieniem mięśnia piszczelowego przedniego. Jak widać ból może być zatem wynikiem nadmiernego napięcia lub osłabienia piszczelowego przedniego.

Z reguły Shin Splints jest wynikiem przestymulowanego, przeciążonego mięśnia piszczelowego przedniego. Wszystko wynika  z funkcji stopy. Czy zgięcia oraz wyprostu. W trakcie biegu nie tylko dochodzi do intensywnego zgięcia podeszwowego stopy ale i do intensywnego zadzierania palców w celu postanowienia kroku czyli zgięcia grzbietowego.

O Shin Splint przeczytasz więcej TUTAJ.

Zespół mięśnia gruszkowatego.

Zespół mięśnia gruszkowatego czyli ból pośladka. Dlaczego warto wspomnieć o tej kontuzji? Ból pośladka pojawia się z reguły w wyniku nadmiernego napięcia mięśnia gruszkowatego. Jest to specyficzny mięsień przyczepiający się do kości krzyżowej dokładniej jej brzegu bocznego oraz do krętarza kości udowej. Ta informacja mówi nam że jest to mięsień działający na dwa stawy. Bierze niejako udział w stabilizacji stawu biodrowo-krzyżowego a także dynamizuje staw biodrowy.

Jego nadmierne napięcie będzie podrażniać ważną strukturę jaką jest nerw kulszowy. Jest to mięsień przebiegający w bliskim sąsiedztwie tego nerwu. Budowa m. gruszkowatego jest osobniczo różna. Może on przebiegać nad lub pod nerwem kulszowym. Może również być „przebijany” przez sam nerw kulszowy. Powtarzające się więc ruchy w stawie biodrowym będą przyczyniać się do jego nadmiernego napięcia co w konsekwencji objawiać się będzie bólem.

O mięśniu gruszkowatym więcej  przeczytasz TUTAJ.