Ostroga piętowa. Ból stopy w okolicach pięty.

Czego dotyczy ostroga piętowa?

Ostroga piętowa (entezopatia) dotyczy rozcięgna podeszwowego a dokładniej obszaru pięty. W ramach przypomnienia odpowiedzmy sobie na pytanie czym jest samo rozcięgno podeszwowe? Rozcięgno podeszwowe czyli tkanka łączna znajdująca się na stopie (podeszwie). Przebiega od kości piętowej do palców. Od wysokości pięty rozdziela się na pięć pasm przebiegając w stronę palców.

Gdzie pojawiają się zmiany i jak się objawiają?

Zmiany pojawiają się bezpośrednio w miejscu przyczepu rozcięgna podeszwowego do kości piętowej (powierzchnia podeszwowa). W tym też miejscu pojawiają się objawy bólowe. Ból pojawia się w trakcie dnia ale charakterystycznym objawem jest jego występowanie rano, bezpośrednio po przebudzeniu. W wyniku powstawania mikrourazów związanych  z nadmiernym przeciążeniem dochodzi do zmian w okolicach k. piętowej.

Co może być przyczyną?

Czynnikami najbardziej wpływającymi na powstawanie ostrogi piętowej jest:

– nadwaga

– nadmierne obciążanie

– zmiany fizjologiczne stopy (np.: stopa koślawa)

– starzenie się

Często ból o obszarze kości piętowej może być związany ze zmiana obuwia!

Jak walczyć z powstawaniem lub już istniejącym problemem ostrogi piętowej?

Pamiętaj aby zadbać o prawidłowe funkcjonowanie swoich stóp! Co to znaczy? Pamiętaj o trzech głównych punktach podparcia stopy. Są to: kość piętowa, pierwsza oraz piąta kość śródstopia (stopa aktywna). Rozluźniaj rozcięgno podeszwowe! Masaże, specjalne rolery pomogą Ci zmniejszyć napięcie rozcięgna i je uelastycznić . Rolowanie ostrogi piętowej musi przebiegać w dwóch kierunkach. Wzdłuż oraz poprzecznie! Pamiętaj masaż/rolowanie poprzeczne jest bardzo wskazane! Jeśli masz problem z prawidłowym ustawieniem stopy wspomagaj się kinesiologytapingiem. Dodatkowo z zabiegów fizykalnych warto zainteresować się falą uderzeniową!