Rozciąganie statyczne, balistyczne czy dynamiczne? Które wybrać?

Rozciąganie. Czy naprawdę warto?

Skorzystaj z BEZPŁATNEJ konsultacji treningowej! Napisz do mnie już dziś!

Ciągle słyszysz że warto a nawet trzeba się rozciągać ale nie do końca  wiesz o co w tym wszystkich chodzi? Czym właściwie jest rozciąganie i od czego zacząć? Wiesz już że trening to „bodziec”, sygnał do rozwoju. Aby trening zadziałał potrzebujesz czasu czyli odpowiednio zaplanowanego procesu „regeneracji”. Odpoczynek, odpowiedni sposób odżywiania, szeroko pojęta odnowa biologiczna to wszystko działania prowadzące do przywrócenia homeostazy w Twoim organizmie. Gdzieś w tym wszystkim powinno pojawić się również zadbanie o właściwe zakresy ruchomości poszczególnych połączeń stawowych…

Statyczne, dynamiczne, balistyczne? Które wybrać?

Przed czy po treningu, a może jednak w dzień nie treningowy? W wielkim skrócie kilka zdań o każdej poszczególnej technice rozciągania.

Stretching dynamiczny to?

Inaczej stretching aktywny. Forma rozciągania zarezerwowana dla pierwszej części jednostki treningowej: rozgrzewki. Forma przygotowania poszczególnych segmentów ciała do zbliżającego się wysiłku właściwego.

Czym jest rozciąganie balistyczne?

Bardzo często mylone z rozciąganiem dynamicznym. Forma rozciągania zarezerwowana dla osób z dużą „świadomością” swojego ciała. Rozciąganie balistyczne polega na „sprężynowaniu”, ruchach wahadłowych o dużej dynamice i amplitudzie. Również stanowi wstęp do treningu właściwego.

A jak działa rozciąganie statyczne?

Są to działania wchodzące w skład części „cool down” jednostki treningowej. Utrzymanie zakresu ruchomości, swoista forma pre-rehabilitacji. Statyczne rozciąganie stosujemy po treningu często w połączeniu z metodą PIR (relaksacja poizometryczna). Czas utrzymania mięśnia w odczuwalnym rozciągnięciu 30/40/60 sek. a nawet dłużej.

Dbałość o odpowiednie zakresy ruchomości powinna na stałe pojawić się w Twoim programie treningowym. Musisz pamiętać że wszystkie odpowiednio wykonane formy zwiększania zakresu ruchomości przyczynią się do zminimalizowania załapania niepotrzebnej nikomu kontuzji. Odpowiednie zakresy ruchomości będą miały też bezpośredni wpływ na proces regeneracji Twojego ciała. Odpowiednia elastyczność danych struktur anatomicznych to nic innego jak „przepustka” do lepszych wyników treningowych.

Pamiętaj że tak jak w przypadku samego treningu tak i w przypadku rozciągania musisz być cierpliwy/wa. To wszystko wymaga czasu. Bardzo istotne by wykonywać tego typu ćwiczenia pod okiem profesjonalisty jakim jest TRENER PERSONALNY.

Jeśli zaobserwowałeś/łaś u siebie ograniczenia zakresu ruchomości lub odczuwasz ból skontaktuj się ze mną a napewno Ci pomogę!