TRX. Uniwersalny przyrząd na siłowni. Czy warto?

TRX. Uniwersalny przyrząd na siłowni.

Dziś słów kilka o lubianych mniej lub bardziej pasach TOTAL BODY RESISTANCE EXERCISE. Aktualnie przyrząd znajdujący się na prawie każdej siłowni czy to w strefie „treningu funkcjonalnego” czy w pomieszczeniach stricte przeznaczonych do treningu przy użyciu taśm. Czy klubą fitness opłaca się poświęcać aż całe pomieszczenie by przeprowadzić ten rodzaj treningu?

Dlaczego ćwiczenia przy użyciu TRX cieszą się aż taką popularnością? Czy warto zainteresować się tym tematem i wdrożyć we własny program treningowy ćwiczenia przy ich użyciu? Pytań jest wiele tak samo jak korzyści wynikających z ćwiczeń przy użyciu TRX. Zacznijmy zatem od początku odpowiadając sobie na kilka podstawowych pytań.

Dlaczego warto wybrać TRX?

W pierwszej kolejności należy zwrócić uwagę na uniwersalność pasów TRX. Jest to przyrząd łatwy w transporcie jak i użyciu. Dlaczego o tym piszę? Dlatego że chcąc trenować z TRX nie potrzebujemy odwiedzać siłowni. Pasy można zaczepić o futrynę w domu, poprzeczkę bramki na orliku itp. Jeśli chodzi o miejsce to właściwie ograniczeń nie ma. Odpowiednia przestrzeń i możemy zaczynać. Regulacja pasów jest bardzo prosta tak więc każdy sobie z nią poradzi.

Dla kogo jest to odpowiednia forma treningu?

Jest to trening dla każdego! Zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. Stopień trudności ćwiczeń ustalamy indywidualnie a modyfikacja programu treningowego jest stosunkowo prosta. Opcji jest bardzo dużo. Niektóre ćwiczenia możemy traktować jako uzupełnienie treningowe lub tylko i wyłącznie bazować na nich. Trening możemy podzielić na grupy mięśniowe lub wykonywać bardziej „globalne” ćwiczenia angażujące w jednym ruchy każdą część ciała. Niewątpliwą zaletą pasów TRX jest ciągłe angażowanie mięśni brzucha w każdym ćwiczeniu. Można powiedzieć że pozycja wyjściowa jak i końcowa predysponują poprawną technikę. Na początku warto zacząć od prostych ćwiczeń, następnie zwiększamy stopień trudności poprzez inny kąt nachylenia ciała w stosunku do podłogi, większą ilość powtórzeń, dłużysz czas wykonywania ćwiczenia itp.

Ile kosztują paski?

Ceny są różne w zależności od firmy. Pasy do ćwiczeń możemy kupić już od 200-300 złotych aż do 1000-1500 złotych. Wszystko zależy od firmy i jakości wykonania. Niemniej jednak biorąc pod uwagę jednorazowy koszt zakupy takie sprzętu myślę że warto zainwestować. Będzie to sprzęt służący nam przez długie lata.