Wolne ciężary czy maszyny? Kiedy i dlaczego?

Wolne ciężary czy maszyny? Co lepsze?

Chcesz zacząć ćwiczyć na siłowni? Skorzystaj z BEZPŁATNEJ konsultacji. Napisz do mnie już dziś!

Zastanawiasz się co wybrać? Sztangę, hantle a może maszyny? Wiele osób ma podobny problem i zastanawia się jak w jak najlepszy sposób zaangażować do pracy trenowane mięśnie. Metod treningowych jest wiele i każdy z nas interesuje się czym innym ewentualnie preferuje jedną wybraną przez siebie metodę treningową. Różnic między nimi jest bardzo dużo ale dzisiaj nie o tym. Nie o różnicach metod treningowych…

W tym artykule zestawimy „wolne ciężary” VS ”maszyny”. Co będzie najlepszym rozwiązaniem? Co wybrać i jak układać plan treningowy? Dla kogo maszyny a dla kogo wolne bardziej wymagające ciężary?

Zawsze dobieraj ćwiczenia indywidualnie.

Załóżmy że jesteś osobą początkującą. Dopiero rozpoczynasz treningi na siłowni. Nigdy wcześniej nie trenowałeś a zależy Ci na rozbudowie muskulatury. Niestety nie masz dobrej koordynacji, nie „czujesz” dobrze pracy trenowanych mięśni a także nie dysponujesz dużą siłą mięśniową. To co masz to ogromne chęci ale nie chcesz nauczyć się błędnej techniki.

Zależy Ci na tym aby Twój trening był bezpieczny. Idealnym rozwiązaniem okazują się maszyny treningowe. Dlaczego? Ponieważ w trakcie wykonywania ćwiczenia nic Cię nie „zaskoczy”. Chodzi o to że każda z maszyn ma określoną trajektorię ruchu. Zdecydowanie trudniej jest coś „zepsuć” trenując przy użyciu maszyn niż wykonując ćwiczenia gdzie podnosimy wolne ciężary.

Co zyskasz dzięki treningowi przy użyciu maszyn?

Dzięki treningowi przy użyciu maszyn Twoje mięśnie stopniowo zaczną przyzwyczajać się do obciążenia treningowego. Z treningu na trening „czucie mięśniowe” zdecydowanie się poprawi. Z czasem zauważysz też poprawę koordynacji mimo małych wymagań ze strony maszyn. Poczujesz ruch. Wraz ze zdobywaniem doświadczenia treningowego możesz włączać w swój program treningowy ćwiczenia przy użyciu sztangi czy też hantli.

Umiejętności wypracowane w trakcie wcześniejszych treningów pozwolą Ci zapanować w znacznym stopniu nad wolnym ciężarem. Trening będzie bezpieczniejszy a co najważniejsze produktywniejszy. Tylko co teraz? Wyciskanie sztangi płasko czy wyciskanie hantli płasko? Biceps na sztandze czy jednak hantle? Zróbmy szybkie zestawienie. Hantle wygrają. Dlaczego? Już odpowiadam Ci na to pytanie…

Ćwiczenia w zamkniętych oraz otwartych łańcuchach kinematycznych.

Istnieją dwa rodzaje ćwiczeń. W zamkniętych łańcuchach kinematycznych oraz otwartych łańcuchach kinematycznych. Te pierwsze dotyczą sztangi natomiast drugie hantli/pojedynczego ciężaru dla każdej z kończyn. Wyciskając sztangę płasko w mniejszym stopniu musisz koncentrować się nad czynną stabilizacją stawu ramiennego. To nie znaczy że nie musisz tego robić. Po prostu jest to mniej wymagające ćwiczenie niż wyciskanie hantli. Dodatkowo jeśli występuje różnica między lewą a prawą stroną to któraś z nich będzie kompensować ruch pomagając  tej słabszej w pokonaniu ciężaru.

Jak działają hantle?

W przypadku hantli każda ręka ma swój ciężar do pokonania. Ruch nie jest tak stabilny jak w przypadku sztangi. Przy wyciskaniu hantli płasko Twoje ręce mogą pracować w nieograniczonej liczbie kierunków. W stronę stóp, głowy, na zewnątrz, do zewnątrz, rotować się itp. Natomiast przy użyciu sztangi? Przód, tył, lewo, prawo? Trochę mniej prawda? Niestety sztangi nie przełamiesz no chyba że bardzo przykładałeś się do treningu na maszynach. Jak widzisz hantle to koncentracja na lepszej stabilizacji, zaangażowanie mięśnia w większym stopniu w ruch, trudniejsze wykonanie, często lepszy zakres ruchu, lepsze efekty.

Wskazówki.

  • Stopniowo zwiększaj poziom trudności ćwiczeń.
  • Nie śpiesz się.
  • Trening i doskonalenie techniki wymaga czasu.
  • Dobieraj odpowiedni ciężar.
  • Pamiętaj o dobrej rozgrzewce przed treningiem.
  • Poproś o pomoc osobę posiadającą doświadczenie.

Powodzenia!