Zapalenie pasma biodrowo-piszczelowego. Pozbądź się bólu.


Zapalenie pasma biodrowo-piszczelowego. Leczenie, objawy, przyczyny.

Skorzystaj z BEZPŁATNEJ konsultacji! Napisz do mnie już dziś!

Zapalenie pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS iliotibial band syndrome). To ból kolana zlokalizowany po stronie bocznej. Kontuzja bardzo często dotykająca biegaczy, osoby aktywne sportowo. Nierzadko ból spowodowany przeciążeniem pasma biodrowo-piszczelowego jest trudny do zlokalizowania. Czy ból jest ciągły? Nie, zazwyczaj ból stopniowo nasila się w trakcie biegu. Stopień bólu często nie pozwala na ukończenie zaplanowanego treningu i utrzymuje się do kilku dni po zakończonym wysiłku. Ból pojawia się także w trakcie wykonywania takich czynności jak chodzenie po schodach przez co utrudnia sprawne funkcjonowanie.

Dlaczego mam zapalenie pasma biodrowo-piszczelowego?

Przyczyn może być wiele. Z moich wieloletnich obserwacji wynika że jest zachwiana równowaga pomiędzy dawką wysiłku a dawką odpoczynku. W większości dyscyplin sportowych zwłaszcza na poziomie amatorskim. Proszę mnie źle nie zrozumieć bo nie polega to na tym by więcej „odpoczywać” niż trenować ale temat regeneracji jest zbyt często bagatelizowany…Bieganie od wielu lat jest bardzo modne a imprezy biegowe cieszą się coraz to większą popularnością. Biegać może każdy i wydawało by się że większych ograniczeń nie ma.

Dlaczego więc po prostu nie zacząć? I w tym momencie pojawia się pierwsza przyczyna „łapania kontuzji” czyli brak wiedzy na temat techniki biegu, zły dobór obuwia, nadwaga, wcześniej nie zaleczone kontuzje, nie „wyprowadzone” wady postawy itd.

To wszystko ma olbrzymi wpływ. A co z „doświadczonymi graczami”? Często jest tak że osoby dużo biegające ograniczają się tylko do biegu jeśli chodzi o formę treningu. Nie wzmacniają na siłowni mięśni pośladkowych które bezpośrednio wpływają na pasmo oraz pełnią bardzo ważną funkcje stabilizatora miednicy w fazie jednostronnego napięcia/podporu. Nie wzmacniają pozostałych grup mięśniowych, zaniedbują odpowiednią formę rozgrzewki oraz część „cool down” niezbędnej w przypadku biegaczy! Dokładają obciążenie treningowe ale zapominają o dodatkowych formach regeneracji jak rolowanie, fizjoterapia, odnowa biologiczna itp. „No ale jestem doświadczonym biegaczem.

Biegam już 3 lata i taka kontuzja”? Tak! To bardzo możliwe bo mikrourazy nakładają się na siebie stopniowo by w pewnym momencie dać o sobie znać będąc już „poważną kontuzją”. Poza tym jesteśmy tylko ludźmi. Tak jak samochód też czasem się „psujemy” i potrzebujemy „naprawy” zwłaszcza gdy mocno używamy nasze ciało.

Gdzie pojawia się ból przy ITBS?

PBP (pasmo biodrowo-piszczelowe) znajduje się pomiędzy biodrem a kolanem a dokładniej przyczepia się: do grzebienia kości biodrowej i kłykcia bocznego kości udowej (najważniejsze punkty przyczepu). Tak więc trzeba zdawać sobie sprawę z tego że pasmo biodrowo-piszczelowe ma wpływa na sam staw kolanowy jak i biodro dlatego też objawy bólowe mogą pojawiać się w obszarze tych dwóch wcześniej wymienionych struktur. Nie zawsze zatem w przypadku ITBS będziemy koncentrować się nad stawem kolanowym. Dużo zależy też od funkcjonowania biodra które jak widać bezpośrednio powiązane jest z kolanem.

Plan działania w walce z kontuzją?

Przy diagnozowaniu ITBS należy zdiagnozować całą kończynę dolną a także przenalizować cykl chodu i biegu. Diagnostyka musi być bardzo dokładna ponieważ przyczyną ITBS najczęściej nie jest sam staw kolanowy. Ustawienie miednicy, kości udowej, podudzia, stopy, te wszystkie elementy tworzą całość i są od siebie zależne.

Jeśli w którymś obszarze dochodzi do zaburzenia funkcji, cierpi na tym całość. Dodatkowo zmianom mocno wpływająca na przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego jest koślawe ustawienie kolan (kolana ustawione w „X”). Chcąc pozbyć się kontuzji jaką jest ITBS musimy zacząć od początku. Co to oznacza? Poprawa techniki biegu, rozluźnienie struktur nadmiernie napiętych, wzmocnienie mięśni osłabionych itp. Dodatkową formą walki z ITBS we własnym zakresie jest stosowanie metody PRICE.