Zapalenie ścięgna Achillesa. Objawy, przyczyny, leczenie.

Zapalenie ścięgna Achillesa. Poznaj objawy, przyczyny oraz sposoby leczenia.

Skorzystaj z BEZPŁATNEJ konsultacji treningowej. Ćwicz pod okiem profesjonalisty! Napisz do mnie!

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć na pytanie czym jest samo ścięgno Achillesa? Achilles jest największym ścięgnem człowieka. W naszym organizmie nie ma drugiego tak rozbudowanego i mocnego ścięgna jak ścięgno Achillesa. Jeśli chodzi o budowę Achillesa charakteryzuje się ono długością w przedziale 10-15 cm i jest ścięgnem dwóch bardzo istotnych mięśni zlokalizowanych na naszych podudziach.

Źródło ilustracji: Human Anatomy Atlas 7

Co tworzy ścięgno piętowe (ścięgno Achillesa)?

Ścięgno Achillesa jest zakończeniem dwóch bardzo istotnych mięśni wpływających zarówno na pracę stawu skokowego jak i kolanowego. Mowa tutaj o mięśniu brzuchatym oraz płaszczkowatym. Mięsień brzuchaty jest mięśniem dwustawowym. Co należy przez to rozumieć? Działa on zarówno na staw kolanowy jak i skokowy. W stawie kolanowym wykonuje ruch zgięcia a w stawie skokowym ruch zgięcia podeszwowego stopy (wspięcie na palce stóp). Mięsień płaszczkowaty jest natomiast mięśniem jednostawowym i ma bezpośredni wpływ na pracę stawu skokowego.

Dlaczego dochodzi do zapalenia ścięgna Achillesa?

„Pora iść pobiegać”. To słowa przeciętnego, zmotywowanego do działania „Jana Kowalskiego” cięższego o kilka kilogramów po okresie świątecznym. Świetnie! I o to chodzi by być aktywnym fizycznie, czuć się dobrze, zmieniać coś w swoim życiu przy okazji transformacji sylwetki. Nie można natomiast lekceważyć przygotowania do podjęcia aktywności fizycznej co coraz częściej widzę ja i moi koledzy fizjoterapeuci. Podstawowy czynnik powstawania zapalenia ścięgna piętowego to po prostu brak odpowiedniej rozgrzewki. Czy to przed bieganiem czy zwykłym treningiem na siłowni. 

Jakie inne czynniki powodują zapalenie ścięgna Achillesa?

Oprócz wcześniej wspomnianej niewłaściwej rozgrzewki lub jej braku możemy wymienić jeszcze kilka podstawowych czynników powodujących stan zapalny. Jest to przede wszystkim nadwaga. Każda struktura anatomiczna ma swoje możliwości adaptacyjne. Niestety po ich przekroczeniu często okazuje się że dotyka nas kontuzja danego obszaru. Biorą pod uwagę masę ciała należy pamiętać że obszar stawu skokowego jest obszarem przyjmującym największe obciążenia w naszym ciele.

Kolejnym czynnikiem bezpośrednio wpływającym na Achillesa jest błędna technika biegu oraz innych ćwiczeń. Niewłaściwie wykonywane powtórzenia z czasem przyczynią się do pojawienia się bolesnych ograniczeń.

Wady stóp oraz  źle dobrane obuwie…To również częsta przyczyna powstawania zapalenia ścięgna piętowego. W przypadku sportowców którzy zajmują się dyscyplinami biegowymi odpowiedni rodzaj obuwia jest kwestią kluczową.

Jakie zalecenia treningowe by nie „dopadło Cię” zapalenie ścięgna Achillesa?

Biorąc pod uwagę bieganie czy trening na siłowni odpowiednie przygotowanie powinno składać się z: odpowiedniej formy rozgrzewki, doboru obuwia jak i nauki samej techniki biegu czy innych ćwiczeń z wykorzystaniem pracy nóg. Czasy gdzie zakładało się trampki, wychodziło z domu i szło biegać już bezpowrotnie minęły… Po treningu nie wystarczy już napić się wody ze strumyka i zjeść trzy jabłka. Wszystko posuwa się do przodu a razem z postępem w kwestii odżywiania czy treningowej poprawiją się nasze wyniki sportowe. Dlatego też możemy „biegać zdrowo”, coraz lepiej, coraz szybciej i więcej a także trenować coraz ciężej. Warto więc korzystać z doradztwa specjalistów czy to w kwestii doboru obuwia, treningowej, fizjoterapeutycznej czy dietetycznej. To wszystko pozwala nam zminimalizować ryzyko „złapania kontuzji”

„Mam zapalenie ścięgna Achillesa. Co robić”

Co robić w przypadku gdy kontuzja już nas dotknęła? Działanie będzie bardzo zbliżone do tego w którym wprowadzamy takie ćwiczenia by nigdy nie przekonać się czym jest zapalenie ścięgna Achillesa. Do takich działań zaliczać będziemy:

  • Odpowiednią regularność treningową.
  • Odpowiednią intensywność treningową. 
  • Odpowiedni czas regeneracji. 
  • Odpowiedni rodzaj ćwiczeń mający na celu wzmocnienie m. trójgłowych łydki.
  • Odpowiednie działania mające na celu uelastycznienie ścięgna Achillesa. 
  • Wykonywanie ćwiczeń akcesoryjnych .
  • Poprawę oraz udoskonalanie techniki ćwiczeń.

Zmagasz się z zapaleniem ścięgna Achillesa? Potrzebujesz fachowej pomocy? Skontaktuj się ze mną i skorzystaj z bezpłatnej konsultacji w trakcie której dokładnie powiem Ci co zrobić by pozbyć się kontuzji!

Gdzie jeszcze znajdziesz moje artykuły odnośnie zapalenia ścięgna Achillesa?

Od kilku miesięcy regularnie piszę artykuły dla czasopisma Body Challenge! Fragment mojego najnowszego artykułu na temat zapalenia ścięgna Achillesa znajdziesz pod tym linkiem: https://www.body-challenge.pl/artykul/zapalenie-sciegna-achillesa